– 30.04.2020 – 8 minút čítania

Táto otázka trápi nejedného začiatočníka alebo pokročilejšieho jogína.

My sa v tomto článku pozrieme na to, čo prináša cvičenie jogy ráno a večer a ako si svoju prax prispôsobiť dennej dobe.

Čo hovorí tradícia

Tradične sa uvádza, že jogu by sme mali praktizovať skoro ráno pri východe slnka, kedy energia noci začína stúpať a aktivovať sa alebo potom pri jeho západe, čiže, keď sa deň chýli ku koncu a aktívna energia sa spomaľuje a utišuje. Uvádza sa, že vtedy je energia Zeme najčistejšia a najharmonickejšia a pre našu prax ásan či meditácie, preto aj najpriaznivejšia.

Joga a ajurvéda hovoria o existencii troch typov energie, ktoré prestupujú úplne všetkým. Sú súčasťou všetkého živého, a teda aj ľudského tela a mysle.

 

Tri Guny (Guna – kvalita, vlastnosť) - Sattva, Radžas a Tamas. 

Sattva predstavuje čistú, pokojnú a harmonickú energiu, ktorú praxou jogy a meditácie chceme v sebe posilňovať a rozvíjať. A práve denná doba pri úsvite a západe slnka je považovaná sa sattvickú.

Radžas je naopak aktívna, narastajúca energia alebo deň.

Tamas zas predstavuje nehybnosť, spomalenie až pasivitu alebo aj noc.

Treba si uvedomiť, že tieto tri energie sú obsiahnuté v každom jednom živom organizme, akurát, že v odlišnom zastúpení. Sú to energie, ktoré sa navzájom dopĺňajú a neustále sa premieňajú.

Ak by sme tieto tri kvality aplikovali trebárs na jedlo tak, ľahké, čerstvo uvarené vegetariánske jedlo možno považovať za sattvické. Rybaciu konzervu pochybného pôvodu s konzervantmi a farbivami či balíček čipsov možno považovať za tamas a čerstvé pečené mäso či kávu a alkohol za radžas. 

Jednoducho povedané, je potrebné do svojho tela i mysle prijímať také kvality, ktoré chceme v sebe pestovať a rozvíjať.

Takisto v otázke doby praktizovania nezabúdajme na veľmi praktický aspekt, a to, že joga vznikala vo veľmi teplom podnebí Indie, kde praktizovať jogu cez deň pri vysokých teplotách mohlo byť vcelku náročné. Preto si jogíni možno len privstali, aby svoju prax stihli ešte pred tým, ako slnko vystúpilo vysoko na oblohu a/alebo, keď teplota už začala klesať pri jeho západe. Samozrejme, berte toto tvrdenie s dávkou nadhľadu. Pôvod niektorých vecí jednoducho nemožno vystopovať a možno to ani nie je potrebné.

Je dôležité kedy cvičíme jogu?

Áno aj nie. Ako sme sa pokúsili načrtnúť vyššie, to, kedy budeme jogu praktizovať, môže mať na nás rozličný účinok. Takisto veľmi záleží od toho, aký štýl jogy si zvolíme.

Ranná prax, čiže keď energia dňa ešte len stúpa, by mala byť nabudzujúca. To znamená, vhodné sú pozdravy slnka, rozhýbanie celého tela, pri ktorom sa telo prehreje a možno aj trochu spotí a tiež energiu zdvíhajúce techniky pranajámy (napr. kapabhalati). Pokiaľ jogu praktizujeme večer, je logické, že sa už nebudeme chcieť príliš aktivovať, ale naopak uzemňovať a upokojovať, aby sme mohli dobre zaspať.

Prípadne, ak máte možnosť praktizovať vždy v rovnakú dennú dobu, nebojte sa aj trochu experimentovať. Aktívne záklonové pozície či svižnejšiu vinyasu večer, môžete zakončiť dlhšími výdržami v statických pozíciách alebo dlhšou šavásanou. Ráno je tiež úplne v poriadku dať si ľahké a pomalšie rozhýbanie, ktoré pozvoľna rozhýbe energiu v tele a ukončiť prax aktívnejšie.

Benefity cvičenia jogy ráno

Ak cvičíme jogu na ráno, je dobré cvičiť na prázdny žalúdok, prípadne si dať len niečo ľahké, napr. banán, teplú vodu s citrónom alebo čaj. Mnoho ľudí preferuje cvičenie ráno, hlavne kvôli tomu, že si túto milú povinnosť „vyškrtnú“ zo svojho zoznamu ako prvú a po zvyšok dňa sa môžu sústrediť na prácu či iné aktivity. Takisto je veľkým benefitom už spomínaný prázdny žalúdok. Naše trávenie nie je ešte ničím zaťažené a preto si benefity cvičenia náš organizmus môže vychutnať ešte intenzívnejšie a v rotáciach či predklonoch skutočne oceníme, že v žalúdku nás ešte netlačia raňajky.

Joga na dobré ráno prináša nasledovné účinky:

 • Naštartovanie trávenia, metabolizmu a tiež vylučovania
 • Zlepšenie srdcovej činnosti
 • Naštartovanie imunity a detoxikácie (rozhýbaním lymfy a masážou orgánov)
 • Prekrvenie a okysličenie mozgu, čo prispejeme k lepšej koncentrácii a efektivite
 • Redukcia príjmu kofeínu a iných podporných látok
 • Hormonálna rovnováha
 • Paradoxne, zlepšenie spánku. Skoršie vstávanie nám zaručí, že sa nám večer bude chcieť do postele oveľa skôr ako zvyčajne
 • Rozhýbanie celého tela uľaví od stuhnutia či bolestí po celej noci vo vodorovnej polohe

Výhody cvičenia jogy pred spaním

Mnoho ľudí bojuje s problémom zaspať. Je to veľa krát preto, že počas dňa nestihli, okrem cesty do a z práce, žiadnu fyzickú aktivitu, ich telo nie je dostatočne unavené a tiež preto, že ich myseľ je naštartovaná a po celom dni aj vcelku zaprataná informáciami, starosťami a kadečím ďalším a je veľmi náročné ju upokojiť.  Jednoducho, náš sympatický nervový systém je naštartovaný na plné obrátky, v krvi koluje adrenalín a kortizol, prípadne kofeín a spánok prichádza len veľmi ťažko. Vhodne zvoleným večerným cvičením jogy, v ktorom sa zameriame na hlboké a pomalé dýchanie, si môžeme pomôcť prepnúť sa do parasympatického nervového systému. Ten sa označuje za „rest-digest“, oddychovo-tráviaci NS, vďaka ktorému v našom tele a mysli zavládne príjemný pokoj a ticho. Opäť platí, že najdôležitejšie je počúvať svoje telo. Nie je nič zlé na tom, ak si aj večer doprajete pozdravy slnku či záklony (ktoré sa označujú za aktivizujúce pozície), avšak všetko robte pomalšie a s dôrazom na hlboký dych do brucha. Na záver si doprajte dlhšie výdrže v statických a predklonových pozíciách na zemi a prípadne dlhšiu šavásanu alebo meditáciu.  Dôraz na dych a na telo vašu pozornosť presmeruje z mysle do tela a pomôže vám to vyprázdniť si myseľ a naladiť sa na spánok.

Večerné cvičenie jogy prináša nasledovné účinky:

 • Navodenie relaxácie a uvoľnenia podporí dobrý spánok
 • Stres, okrem iného, spôsobuje tuhosť svalov, ktorú pri večernej joge odstránime a s ňou aj zažitý stres
 • Zastavenie sa a vnímanie seba po celom dni
 • Utíšenie mysle

Ako prispôsobiť zostavu podľa dennej hodiny

Už v predošlých odstavcoch sme čo-to o tejto téme načrtli, ale poďme si to všetko zosumarizovať.

Ako cvičiť jogu ráno

Ráno môžete začať pomalým rozhýbaním všetkých kĺbov v tele, tzv. mobilizáciou. Krúživé pohyby v hlavných kĺboch tela a tiež mobilizácia chrbtice. Potom si dopriať pár pozdravov slnku. Tempo si môžete prispôsobiť vašim aktuálnym možnostiam, je úplne v poriadku cvičiť aj v rýchlejšom tempe, pri ktorom sa zapotíte a trochu aj zadýchate. Po pozdravoch slnku si môžete dopriať stojné pozície, záklonové pozície a rotácie. Všetky tieto skupiny pozícií energiu zdvíhajú a nabudzujú nás, čím nám zaručia príjemný štart do nového dňa a tiež zobudia trávenie, takže sa po svojej praxi budete zaručene tešiť na výživné raňajky.

Ako cvičiť jogu večer

Večer by sme mali zvoliť pozvoľnejšie tempo a pozície predklonové či len jemné rotácie a záklony. To preto, aby sme dôraz kládli na parasympatický NS a relaxáciu. Ak praktizujeme hneď po príchode z práce a ešte pred večerou, zvládnete aj dynamickejšie tempo ukončené príjemným spomalením. Ak svoju jogovú podložku vyrolujete hodinku, dve po večeri, odporúčame svoju prax ladiť relaxačne až yinovo.

Na záver nám dovoľte ešte poznamenať, že ako v mnohých iných oblastiach, ani tu neexistuje jednoznačná odpoveď. Všetko závisí od toho či striedate dennú dobu, počas ktorej jogu praktizujete, alebo či ju máte pevne stanovenú a tiež od toho, aký účinok od svojej praxe očakávate. Tiež závisí aký ste typ človeka. Ranný slávik či nočná sova? Hýbete sa aj inak ako pri joge? No a v neposlednom rade, to najdôležitejšie je to, ako sa v danej chvíli máte! Príručky a návody sú akýmsi rámcom, ktorý možno do istej miery nasledovať, avšak to najdôležitejšie, je naučiť sa vnímať svoje aktuálne potreby a postarať sa o ne.

S nami si môžete zacvičiť ráno i večer, cez týždeň aj cez víkend.

Prihlásiť sa na lekciu jogy