Centrum Joga Zdravo sa aj túto jeseň rozhodlo opätovne absolvovať pobyt na exotickej Srí Lanke v spolupráci s odborníčkou na ayurvédske pobyty na Srí Lanke – Karin Grófovou z portálu www.ayurveda-srilanka.sk. Cieľom tohto pobytu je očistný detoxikačný program v jednom z miestnych ayurvédskych centier, pod vedením odborníkov a prepojiť ho s cvičením jogy.

Pod vedením Katky Ježovicovej Centrum Joga Zdravo každoročne organizuje niekoľko pobytov na území Slovenska ako aj v zahraničí, ktoré sú ako inak spojené s jej vlastnou metódou jogy „Zdravý Chrbát“. Katka má svoje životné motto, ktoré vždy pripomína svojim klientom "Chrbtica je strom nášho života,".

Poďte sa s nami pozrieť do jedného z ayurvédskych centier na Srí Lanke, kde sa Katka spolu s 20 klientmi nachádza a čo všetko počas tohto detoxikačného programu zažívajú. Jedlo, spánok, relax, joga, meditácia, detox. Toto všetko pri Indickom oceáne v krásnom Soul Rezorte www.soulresortslanka.com

 

Prečo práve prepojenie Jogy a Ayurvedy? 

AYUR v preklade znamená život a VEDA znamená náuka (Náuka o živote). Ayurvéda je východná medicína stará viac ako 5000 rokov. Cieľom nielen jogy, ale taktiež aj Ayurvedy je zdravie. Zámerom je fyzické, ale aj duchovné telo. Vyváženosť medzi telom, mysľou a duchom.

Podobne ako Tradičná čínska medicína, aj Ayurvéda pracuje so systémom 5 elementov, ktorými sú: oheň, voda, zem, vzduch a priestor. Tieto elementy sa nachádzajú v našom tele ako 3 základné princípy či energie, ktoré sa nazývajú Dóše. Sú to tri typy/princípy definovania ľudského tela a nazývajú sa Vata, Pitta a Kapha. Pokiaľ sa jeden z týchto princípov stane až príliš dominantným alebo oslabeným, dochádza v tele k nerovnováhe a neskôr sa táto nerovnováha prejaví vo forme choroby.

Túto nerovnováhu a nahromadenie toxínov v tele čistíme práve detoxikačnými metódami a hlavnou z nich je práve Panča Karma. Tá radikálnym spôsobom odstraňuje toxické látky z fyzického, ale aj duchovného tela. Má omladzujúci účinok na kosti, svaly, nervy, zmysly a myseľ. Medzi hlavné procedúry Panča Karmy patrí olejová masáž, potná terapia, prečisťovacia technika, ayurvédska akupresúra či lymfatická masáž. Na správnu diagnostiku, zloženie procedúr a ich priebeh dohliada skúsený ayurvédsky lekár.

Pýtate sa prečo až dva týždne? "Po príchode z letiska sa človek nie vždy cíti odpočinutý. Potrebuje sa zregenerovať, nastaviť na iné časové pásmo a klímu. Po prekročení brány Ayurvédskeho rezortu Soul však zabudnete ihneď na všetko. Viete, že vás čaká úžasných 14 dní na oddych a úplné vypnutie od uponáhľaného západného sveta. Najdôležitejším dôvodom je však doba nevyhnutná na priebeh detoxikácie, ktorá trvá v rozmedzí 12 až 21 dní."

Katka povedz nám niečo o poslednom pobyte a tvojich skúsenostiach s Ayurvédou v kombinácii s jogou.

„Musím povedať, že za tých niekoľko rokov organizovania pobytov som si viac než istá, že každý z nás odchádza z domu nadoraz. Tentokrát sme sa rozhodli doraziť na Srí Lanku o pár dní skôr ako skupina a dopriať si čas len pre seba a pripraviť všetko na moment, keď všetci dorazia.

Počas detoxikačného programu, ktorý sa rozhodnete podstúpiť, sú všetky naše dni veľmi podobné. Jogu cvičíme skoro ráno už o 6:30. Spočiatku sa môže zdať, že je to príliš skoro, najmä keď idete oddychovať na dovolenku, avšak opak je pravdou. Dôvodom je to, že sa Vám úplne zmení režim dňa a po absolvovaní detoxikačných procedúr si Vaše telo vyžiada spánok oveľa skôr. Tým pádom nie je pre kohokoľvek problém vstať o 6:00.

Ranná joga prebudí naše telo a uvoľní ho po noci. Predovšetkým nás pripraví na celý deň tak, aby sme boli schopní prijať všetko, čo nám v rámci programu prináleží. K tomu neodmysliteľne patrí aj liečenie emócií. Počas hodín jogy učím od základov Metódu Zdravý chrbát, avšak bez blokov. Úlohou tejto metódy je naučiť klientov cvičiť jogu, koncentrovať sa na seba a uvoľniť sa. Taktiež dýchanie - pranayáma sú neodmysliteľnou súčasťou dennej praxe. Pri cvičení používame aj aromaterapiu, ktorá nám pomôže hlbšie sa spojiť so svojim vnútrom.

Večer o 17.30 vediem základy meditácie za doprovodu hudby a aromaterapie. Stmieva sa už okolo 18:00, čiže prítmie a kvapky dažďa, ktoré sú na Srí Lanke v tomto období normálne, spríjemnia celý zážitok uvedomenia si seba samého. Okrem nabitého očistného programu absolvujeme aj zopár výletov na čajovú plantáž, navštívime budhistické centrá, alebo jedinečnú ceremóniu Full Moon, ktorá sa koná raz mesačne. Po dvoch týždňoch sa domov vrátite oddýchnutí, vyčistení a plní energie."

Už onedlho sa môžete tešiť na pokračovanie príbehu z Katkinej cesty za ayurvédou. V článku prejde všetky procedúry ktoré skupinka JOGA ZDRAVO podstúpila.

Text: Katarína Ježovicová

 

Zdielať:

Ďalšie Novinky

NAŠE HARMONICKÉ PRIESTORY

NAŠE HARMONICKÉ PRIESTORY

Navnímajte spoločne výnimočnosť našich priestorov, ktoré sme od začiatku dizajnovali tak, aby ste mohli v momente ked k nám vstúpite zabudnúť na všetky starosti, dopriať si relax a urobiť niečo pre seba...

Pridaj sa do nášho tímu na recepciu

Pridaj sa do nášho tímu na recepciu

Hľadáme šikovnú recepčnú s výborným prozákazníckym prístupom a s nadšením pre jogu.

Aromatouch® – Povznášajúci dotyk vôní

Aromatouch® – Povznášajúci dotyk vôní

Dokonalý reset hlavy a hĺbková relaxácia tela.

Joga v tehotenstve - Malý sprievodca od Kattivatrends

Joga v tehotenstve - Malý sprievodca od Kattivatrends

Pozrite si nový članok v blogu Katky Jakeš "Malý sprievodca ženskými cvičeniami pre každú aktívnu tehuľku"

Ako cvičiť v tehotenstve - cvičte.sk

Ako cvičiť v tehotenstve - cvičte.sk

Prečítajte si, ako sa dá cvičiť aj počas tehotestva, zostať fit a pripraviť sa na pôrod s JOGA ZDRAVO. Viac Vám prezradí naša Evka Staroň.....

Čo všetko viete o vlastnej chrbtici?

Čo všetko viete o vlastnej chrbtici?

Chrbtica ako kanál nášho života – jej význam, funkcie a dysfunkcie.  

Limitovaný kurz gravid jogy

Limitovaný kurz gravid jogy

Štartujeme limitovanú tématicku sériu hodín gravid jogy ako uzavretý kurz pre Vás. Porzite si čo na na Vás čaká...

Roll & Release - Celosvetový hit starostlivosti o telo

Roll & Release - Celosvetový hit starostlivosti o telo

Technika samo-masáže a uvoľnenia “spúšťacích bodov”. Celosvetový hit starostlivosti o pohybový aparát môžete zažiť u nás v JOGA ZDRAVO.

SPRÁVNA VOĽBA JOGY PRE VÁS

SPRÁVNA VOĽBA JOGY PRE VÁS

Vyskúšajte štýl jogy, ktorý je vám najbližší. Ponuku hodín v rozvrhu stále spestrujeme. 

SOUND HEALING - Liečivá sila hudby

SOUND HEALING - Liečivá sila hudby

Doprajte si wellness liečivej hudby terapeutických nástrojov na všetkých úrovniach bytia.

NOVÉ ČLENSTVO PRINÁŠA SÚŤAŽ O SUPER CENY

NOVÉ ČLENSTVO PRINÁŠA SÚŤAŽ O SUPER CENY

Zapojte sa do novej súťaže s JOGA ZDRAVO a hrajte o namakané jogové pomôcky.

Začínate s jógou? Urobte to správne…

Začínate s jógou? Urobte to správne…

Každý, kto jogu skúsil vie, že vybrať si z množstva druhov a odhadnúť náročnosť, tak aby bola jogová prax príjemná a predovšetkým bezpečná, nie je ľahké. Úvodná konzultácia vám môže túto cestu uľahčiť. Ako? Presvedčte sa v článku. 

Najlepšia joga v Bratislave by Refresher.sk

Najlepšia joga v Bratislave by Refresher.sk

Sme radi keď naša práca je odmenená nezávislím prieskumom, v ktorom sme TOP...

Príprava na tehotenstvo a pôrod

Príprava na tehotenstvo a pôrod

Otvárame prípravu na bábätko pre naše tehuľky!

Naše novinky na dosah

Prihláste sa k odberu našich noviniek o výnimočných akciách v JOGA ZDRAVO.

Zadajte správnu emailovú adresu

Máte otázky?

Napíšte nám

Neváhajte a pošlite nám akékoľvek otázky. Radi na ne odpovieme.

Vyplnte toto políčko
Vyplnte toto políčko
Vyplnte toto políčko
Chyba vloženia súboru: - Súbor je veľký (MB) max. {{f.$errorParam}}
Pracujem...
Pracujem...
Adresa

Trnavská cesta 41/A, 831 04 Bratislava

Navigovať
Telefónne číslo +421 948 303 353
Emailová adresa info@jogazdravo.sk
Otváracie hodiny štúdia

Po-Štv07:00 - 20:00
Piatok 07:00 - 12:00
Sobota 09:00 - 12:00
Nedeľa 09:00 - 12:00
18:00 - 20:00