+421 948 303 353 info@jogazdravo.skPrihlásenie
EN

Workshop Žena a panvové dno je priestor venovaný ženám a ich najčastejším problémom. Zameriame sa na správne dýchanie, na uvedomenie si panvového dna, na správne zapojenie brušnej steny a prepojenia celého stabilizačného systému. Je to ideálna téma pre ženy po pôrode a pre ženy, ktoré majú diastázu, nefunkčný „core“ alebo panvové dno, pre ženy trpiace inkontinenciou, či jednoducho každú ženu, ktorá chce svoju telu porozumieť a urobiť preň niečo prospešné.

Malé intro do ženského panvového dna 

Panvové dno je ešte stále tak trochu tabuizovaná téma, o ktorej sa skrátka veľa nehovorí. Ak sa aj hovorí o ženskom lone, tak skôr iba z pohľadu sexuálneho alebo materského. Panvové dno má však aj ďalšie veľmi dôležité funkcie, ktoré sa úplne opomínajú.

Je dôležité si uvedomiť, že panvové dno je tvorené tromi vrstvami svalov, ktoré panvu zospodu uzatvárajú a ústia do zvieračov. Hlboké vrstvy majú podpornú funkciu, vďaka ktorej nám orgány brušnej dutiny spolu s bábätkom v období tehotenstva „nevypadnú von“.

Panvové dno sa zúčastňuje aj na samotnom dýchaní. Pri nádychu bránica zostupuje dole, stláča a „premasírováva“ obsah brušnej dutiny, a tým panvové dno klesá. Pri výdychu, bránica stúpa nahor a panvové dno sa tiež prirodzene trochu podvihne. Hlboké vrstvy panvového dna sú súčasťou hlbokého stabilizačného systému. Majú opornú aj stabilizačnú funkciu. Okrem týchto funkcií má panvové dno aj funkciu sfinkterovú a dilatačnú, vďaka, ktorej sa vie „dno“ zrelaxovať a následne vyprázdniť. Funkcia sexuálna a pôrodná je samozrejmosťou.

 

 

Panvové dno je pružné. Pruží a pracuje podobne ako trampolína. Tak ako sa dokáže „vyskákať“ trampolína, tak isto sa vie „poškodiť“ aj panvové dno.

Keď je panvové dno dlhodobo preťažované, napríklad vrcholovým športom, tak sa skrátka vyčerpá a prestane plniť svoju funkciu. Stane sa práce neschopným. Taká istá situácia môže nastať, vo vysokom štádiu tehotenstva. Rastúce bábätko v maternici vytvára tlak na svaly panvového dna a na močový mechúr. Ak sú svaly zvieračov už unavené z neprestajného tlaku, tak povolia. Tesne po pôrode môže nastať podobná situácia. Pri prirodzenom pôrode môže nastať dočasná denervácia-poškodenie inervácie panvového dna. Vtedy si žena panvové dno akoby prestane dočasne cítiť a teda ho neovláda. Spomenula som iba pár situácií, kedy panvové dno prestane správne fungovať a nastáva inkontinencia.

Inkontinecia je stav, kedy dochádza k svojvoľnému úniku moču alebo stolice. Ide o veľmi intímny problém, ktorý predstavuje pre ženu obrovský handicap. Mám však pre vás dve dobré správy:

1. Problém s panvovým dnom si zažije počas života skoro každá žena. Jedna má problém s únikom moču až po odbehnutí 10 km, druhá keď skáče na trampolíne s deťmi, tretia, keď si kýchne, štvrtá má bolesti pri pohlavnom styku, piata má také silné nutkanie na močenie, že skrátka nevydrží..... Keďže sa to týka skoro každej z nás, tak by sme sa o tom nemali báť hovoriť.

2. Panvové dno sa dá správne zvolenou rehabilitáciou vo väčšine prípadov vycvičiť do funkčnej podoby. Je to veľmi dobrá správa, ktorá si vyžaduje iba váš čas, snahu a pravidelné cvičenie.

S panvovým dnom sa dá vrámci fyzioterapie krásne pracovať. „Dno“ je tvorené svalmi a dobre vieme, že so svalmi sa dajú robiť zázraky. Na začiatku je najdôležitejšie si panvové dno uvedomiť, navnímať. Až potom s ním vieme cielene pracovať. Nie vždy ide o zázrak na počkanie, ale pravidelnou a správnou aktiváciou alebo relaxáciou viete dať svoje „dno“ do tej správnej formy.

Aj v tomto prípade platí, že prevencia je lepšia a ľahšia ako samotná liečba už vzniknutého problému. Ak sa chcete o svojom panvovom dne dozvedieť viac, tak vám odporúčam môj workshop: žena a panvové dno, a taktiež sa nezabudnite pridať na skupinové online lekcie fyzioMama.

 

Toto všetko a ešte viac budete mať možnoť dozvedieť sa na workshope s Katkou Hanuliakovou už 28.11. o 09:00 - 12:00

 

Prihlásiť sa na workshop

 

Alebo

 

Prihlásiť sa aj na workshop Diastáza brušných svalov výhodnejšie


Naše novinky na dosah

Prihláste sa k odberu našich noviniek o výnimočných akciách v JOGA ZDRAVO.
Prihlásením k odberu súhlasím so spracovaním mojich osobných údajov.

Zadajte správnu emailovú adresu

Trnavská cesta 41/A, Bratislava info@jogazdravo.sk +421 948 303 353