+421 948 303 353 info@jogazdravo.sk Prihlásenie
EN

Že ste ešte o Yin joge nepočuli alebo len veľmi málo?

Yin joga vychádza z konceptu YIN a YANG, opačných, ale zároveň vzájomne sa dopĺňajúcich síl, ktoré môžu charakterizovať akýkoľvek jav (deň a noc, slnko a mesiac, žena a muž, rýchly a pomalý, ap.). Yang sa týka rýchleho pohybu (často aj opakovaného), pri ktorom sa vytvára v tele teplo a je zameraná na svaly. Yin je naopak o hľadaní pokoja, utíšenia a ochladení tela a predstavuje stabilitu a pevnejšie spojivové tkanivá (šľachy, väzy a fascie). Pre optimálne fungovanie musíme mať Yin a Yang v rovnováhe. V súčasnom hektickom svete a aj na jogovej podložke ale prevláda Yang (napr. Power joga).

Yin joga vychádza z pôvodných konceptov tradičnej jogy, kde dlhšie výdrže sú efektívnou metódou fyzickej prípravy na dlhšie sedenie pri meditácii, ktorá bola hlavným dôvodom cvičenia jogy. Aj moderné výskumy potvrdili, že spojivové tkanivá reagujú najlepšie pri pomalom, postupnom a stálom zaťažení, stávajú sa dlhšie a silnejšie.

Cvičenie Yin jogy má veľký význam a mnoho pozitív na fyzickú i mentálnu stránku, dá sa preto považovať za zdravotnú jogu, a je to zároveň výborná prevencia i riešenie bolestí chrbta. Yin joga predstavuje variácie pozícií v sede a v ľahu, v ktorých sa typicky zotrváva po dobu 3 až 5 minút (pri začiatočníkoch aspoň 1 minútu), čo umožňuje prístup do hlbších vrstiev väzivového tkaniva.

Naťahovaním spojivového tkaniva okolo kĺbov (najmä kolien, panvy, krížovej kosti, kostrče a chrbtice) sa zvyšuje prirodzený rozsah pohybu a pružnosť v kĺboch, ktorá často vekom a pri sedavom spôsobe života klesá. Yin joga zvyšuje prietok tzv. životnej energie v tkanivách okolo kĺbov, kde je energia často zablokovaná.

Pri dlhšej výdrži v jednotlivých asánach dochádza k relaxácii mysle alebo vyplavovaniu emócií, ktorým je človek vystavený a musí im čeliť. Dochádza k uzemneniu, upokojeniu a revitalizácii s výraznými energetickými a emocionálnymi účinkami, a ešte viac ak sa posilní aromaterapiou

 Yin joga pomáha:

 • upokojiť a priniesť vyrovnanosť telu a mysli
 • regulovať energiu v tele
 • zvýšiť mobilitu v tele (hlavne v bedrových kĺboch, kolenách a chrbtici)
 • znížiť nervozitu a napätie
 • zvýšiť výdrž
 • chrániť kĺby
 • liečenie závislostí, porúch príjmu potravy, tráum
 • uvoľniť fascie v celom tele
 • zmierniť migrény
 • pri relaxácii, napätí a strese, depresiách a úzkosti
 • pri meditácii

Ak sa stane Yin joga pravidelnou súčasťou Vášho života, naučí Vás upokojiť sa a počúvať svoje telo a myšlienky. Zistíte, ktoré časti vášho tela potrebujú zvláštnu starostlivosť a pozornosť. Yin joga je vhodná ako pre tých, ktorí chcú iba relaxovať, tak pre športovcov (amatérskych či profesionálnych), ktorí hľadajú protipól k dynamickým pohybovým aktivitám.

Už po prvej hodine odhalíte, ako pozitívne Yin joga vplýva na telo, ale jej čaro sa naplno prejaví, až po niekoľkých lekciách.

 

Prihláste sa na hodinu už dnes

 

Text: Eva Mamrillová, Joga Zdravo

 


Naše novinky na dosah

Prihláste sa k odberu našich noviniek o výnimočných akciách v JOGA ZDRAVO.
Prihlásením k odberu súhlasím so spracovaním mojich osobných údajov.

Zadajte správnu emailovú adresu

Trnavská cesta 41/A, Bratislava info@jogazdravo.sk +421 948 303 353