+421 948 303 353 info@jogazdravo.sk Prihlásenie
EN

Zobúdzanie sa uprostred noci na neutíchajúce myšlienky súvisiace s prácou či nevyriešenými vzťahmi, neustále kopenie termínov a úloh, ktoré nikdy nesplníte k úplnej spokojnosti Vášho šéfa, instantná káva, rýchly obed, rušenie stretnutí s priateľmi, pohárik či dva večer, aby ste vôbec zaspali, dovolenka nedohľadne a zásuvka v práci plná liekov proti bolesti a stresu.

Ak ste sa aspoň v jednom z týchto bodov našli, alebo tam spejete, je najvyšší čas zakročiť.

Mnoho ľudí k svojmu rýchlemu životnému štýlu pridáva i športové aktivity vyznačujúce sa dynamikou, silou, výbušnosťou a rýchlosťou. Čo sú bezpochyby úžasné aktivity na formovanie postavy, získanie kondície a sily, a to potrebujeme úplne všetci. Avšak, z dlhodobého hľadiska je takýto životný štýl neudržateľný, pretože neprimerane zaťažuje nielen telo ale aj psychiku. Mnoho ľudí však nenachádza iný spôsob “vypnutia” ako vybitie sa z energie pri cvičení alebo zahltenia mysle “zábavným” obsahom. Čím viac stimulov mysli dávame, tým viac si pýta.

Ako z toho začarovaného kruhu vyjsť?

O joge a jej účinkoch ste už isto počuli. Pomáha nám uvedomiť si prepojenie tela a mysle, učí nás spájať sa s dychom, oprostiť sa od myšlienok a spočinúť v prítomnom okamihu. V čom je Yin joga iná? Vychádza z princípov dvoch tradičných smerov - indickej Hatha jogy a čínskej medicíny. Pozície v Yin joge držíme minimálne 3 minúty. Ide o statické pozície, v ktorých je našim zámerom úplne pustiť kontrolu nad telom, aktívne sa nehýbať a čo najviac sa uvoľniť. Takéto (ne)cvičenie prináša do tela kvality ako schopnosť sa odovzdať, púšťať, uvoľniť sa, naučiť sa nič nerobiť a len tak spočinúť v prítomnosti.

Na čo je to dobré?

Yin joga sa môže na prvý pohľad zdať veľmi jednoducho, ba priam až nudne či nepotrebne. Názor možno zmeníte, keď sa dozviete aké blahodárne účinky má na fyzické telo – zvýšenie mobility a flexibility, stimuluje spojivové tkanivá - šľachy, väzy, kĺby, kosti a fascie - štruktúry tela, ktoré odchádzajú pri vysokej záťaží, napr. u profesionálnych športovcov, ako prvé. Yin joga priaznivo ovplyvňuje tok životnej energie – Čchi alebo Prána - v meridiánoch (energetických kanáloch). Podľa TČM existuje 71 meridiánov, z toho 14 z nich súvisí s dôležitými orgánmi. Vďaka stimulácii orgánov zároveň ovplyvňujeme aj emócie. Pre každý orgán v našom tele je príznačná istá emócia, ktorá ak sa v momente vzniku nespracuje alebo ju opakovane zažívame, môže spôsobiť blokádu, ktorá bráni toku energie a tým sa orgán oslabuje.

Párové orgány vs. Emócia: Pľúca a hrubé črevo – smútok, pečeň a žlčník– hnev, žalúdok a slezina – obavy, obličky a močový mechúr– strach, srdce a tenké črevo – radosť a stres.

V neposlednom rade pôsobí Yin joga aj na myseľ – postupne ju spomaľuje, učí nás zotrvať aj v nekomfortnej situácii pokojne, odďaľovať naše reakcie na to, čo prichádza, spoznať svoje myšlienkové pochody a vzorce – prečo sa v daných situáciach cítime tak, či onak. Učí nás spoznávať svoje hranice a jasne si ich stanoviť, počúvať signály tela a láskavo a súcitne k sebe pristupovať.

Yin joga je doplnkovou praxou k inej Yangovej (dynamickej a silovej) praxi. Yin jogou môžeme kompenzovať tréning v posilke, Power či Ashtanga jogu, beh, cyklistiku, ap. Je vhodná pre začiatočníkov i pokročilých, profesionálnych i rekreačných športovcov, mužov i ženy (aj tehotné).

“Na hodinách jogy sa stretávam s mnohými ľuďmi, ktorí by sa chceli svojich myšlienok a emócií zbaviť úplne a preto ich neustále potláčajú alebo im úplne podliehajú. Odporom však svoj stav len zhoršujeme, je potrebné čeliť, aj nepríjemným emóciám a naučiť sa ich uvedomelo vzládať tak, aby emócie neovládali nás. Úplne všetci máme k dispozícii nástroje, ktoré nám pomáhajú prežiť život s väčšou ľahkosťou a nadhľadom, mať k sebe väčší súcit a prijať veci tak, ako momentálne sú, netlačiť na okolnosti, ktoré aj tak nedokážeme ovplyvniť a naučiť sa púšťať.”

Vyskúšajte si Yin jogu každý pondelok a stredu o 20:00, alebo zažite jej blahodárne účinky na workshope 22.6.

 

Text: Eva Mamrillová, Joga Zdravo

 

Registrácia na Workshop


Naše novinky na dosah

Prihláste sa k odberu našich noviniek o výnimočných akciách v JOGA ZDRAVO.
Prihlásením k odberu súhlasím so spracovaním mojich osobných údajov.

Zadajte správnu emailovú adresu

Námestie slobody 13, Bratislava info@jogazdravo.sk +421 948 303 353