+421 948 303 353 info@jogazdravo.sk Prihlásenie
EN

Na svoju každodennú jogovú prax všetci prichádzame v rôznom fyzickom a psychickom stave – väčšina z nás má sedavé zamestnanie, iní hodiny trávia za volantom, mamičky utekajú z materskej po celom dni s dieťaťom na rukách či manažéri sa aspoň na chvíľu vzdávajú svojho telefónu a počítača... Existuje mnoho druhov a konceptov jogy, avšak nie všetky rešpektujú skutočnosť, že robiť plnú sviečku či stoj na hlave po 8 hodinách strávených za monitorom s hlavou vysunutou vpred a značne preťaženou krčnou chrbticou či trapézmi, prepadnutým hrudníkom, nie je práve bezpečné pre naše stavce a platničky.


Cvičenie Fyzio Jogy sa otvára krátkou úvodnou meditáciou, sprevádzanou dychovými technikami, aby sa naša myseľ ustálila, pohľad nasmeroval dnu – kam počas jogy neodmysliteľne patrí – a mohli sme sa plne koncentrovať na vedomý pohyb v prítomnosti. Nasleduje zahriate a rozhýbanie všetkých častí chrbtice, aktivácia práce a „roztancovanie“ kľúčových kĺbov nášho tela, natiahnutie a dychom sprevádzaný strečing posturálnych svalov, t. j. tých, ktoré majú tendenciu sa skracovať v kombinácii s posilnením fázických svalov, t. j. tých, ktoré naopak ochabujú. Po posilnení nasleduje opäť strečing, aby sa svaly vyformovali esteticky a nevzniklo opäť skrátenie a disbalans, pustenie tela do jinových asán, prostredníctvom ktorých mu doprajeme myofasciálnu masáž. Každú hodinu – podľa potrieb klientov – sa zameriavame na odblokovanie a aktiváciu nervových uzlov, čím poodhalíme aj vplyv jogy na naše emočné zdravie. Záver patrí meditácii, počas ktorej si cez techniky autosugescie podporíme duchovný, psychický efekt jogy – a keďže táto stránka jogy je, na rozdiel od fyzickej podstaty podporenej anatómiou, veľmi pestrofarebná a silno individuálna, dovolíme si sami vybrať, čo z nej sme ochotní prijať a čo možno príde neskôr – joga totiž nie je žiadne náboženstvo a ak cítime po každej hodine pozitívnejší stav našej mysle a aktívnejšie telo – je to jasný signál, že sme ju cvičili správne.


Dovoľme si nahradiť občas príliš silné ego pokorou a cvičme len v hraniciach možnosti svojho tela a len v tempe, ktoré zvláda náš dych. Joga nie je totiž žiadna súťaž, ale trpezlivá a celoživotná cesta – poďme sa preto na ňu spoločne vydať. :)

Text: Peťa Satinová

Zacvičte si so mnou


Naše novinky na dosah

Prihláste sa k odberu našich noviniek o výnimočných akciách v JOGA ZDRAVO.
Prihlásením k odberu súhlasím so spracovaním mojich osobných údajov.

Zadajte správnu emailovú adresu

Námestie slobody 13, Bratislava info@jogazdravo.sk +421 948 303 353