+421 944 100 680 info@jogazdravo.sk Prihlásenie
EN

Po dlhých a horúcich dňoch, festivaloch, dovolenkách, aktivitách vonku a rôznych ďalších pôžitkoch, ktoré leto so sebou prináša, tu máme jeseň. Krásne farebnú, ale aj chladnejšiu a veternejšiu. S opadajúcimi listami, opadá aj bezstarostnosť dlhých, slnečných dní a príroda i ľudia sa preklápajú do energie spomalenia a púšťania. 

S púšťaním starého, prichádza i potreba zaplniť prázdne miesta novým. Tam, kde sa niečo končí, nové sa zas začína. Preto je jeseň pre mnohých z nás i začiatkom nových projektov, vzdelávania sa a pracovných výziev, na ktoré v lete nebol čas alebo energia.

Podľa tradičnej čínskej medicíny (TCM) sa jeseň nesie v znamení elementu KOV, orgány, ktoré sú najviac aktívne sú jinové pľúcajangové hrubé črevo.

Princípom týchto párových orgánov je práve prijímanie nového (nádych pľúcami) a púšťanie nadbytočného a nepotrebného z nášho tela (eliminácia odpadu z tela cez hrubé črevo). Každý orgán v tele má takisto svoju nosnú emóciu, ktorá ovplyvňuje tok energie Čchi v danom orgáne. V prípade pľúc je to smútok a žiaľ. Takže áno, jesenná depka nie je mýtus!

Meridián pľúc

Párovým orgánom pľúc (jin) je hrubé črevo (jang), spoločne pracujú na udržaní rovnováhy v tele. Mohokrát ľudia s problémami vylučovania, napr. chronická zápcha, sú práve tí, ktorí neradi púšťajú to, čo patrí minulosti alebo im to už viac neslúži k dobru – či už je to práca, vzťahy, (zlo)zvyky či rôzne nastavenia.

Rovnako ako emócie ovplyvňujú orgány v tele, deje sa to i naopak. Aj vaše momentálne emočné stavy, na ktoré nemáte zjavný dôvod, môžu byť len odrazom stavu vašich vnútorných orgánov. Je potešujúce vedieť, že niekedy k zlepšeniu nálady pomôže tak jednoduchá prechádzka, hlboké nadýchnutie sa čerstvého vzduchu alebo dobré vyprázdnenie sa.

A práve pri emóciach spomeniem aj skvelú podporu, ktorú si môžeme dopriať v podobe aromaterapie - esenciálnych olejov, ktoré pôsobia na nás fyzicky i emocionálne. Tí, ktorí u nás cvičia, vedia, že na ne nedáme dopustiť na žiadnej hodine. Aromaterapia prináša jemnú, ale za to účinnú a silnú podporu čistých silíc z rastlín. Oleje značky Doterra, s ktorými pracujeme v našom centre, majú vo svojom repertoári niekoľko veľmi priaznivo pôsobiacich olejov aj zmesí, spomeniem aspoň niektoré. Breathe, zmes na dýchanie, spája účinky mäty priepornej, eukalyptu, citróna, bobkového listu, čajovníka a ravensary a pomôže s ťažkosťami spojenými s dýchacími cestami, čím nás dokáže uvoľniť i nabudiť. Keď sa dobre dýcha, hneď je viac energie. Z emočného hľadiska ide o skvelú podporu počas prežívania emócií ako je smútok, bolesť či pocitoch nedostatku lásky. Učí nás ako prijímať a púšťať s lahkosťou. 

O hrubé črevo sa zas postará zmes Zendocrine - detoxikačná zmes - na emočnej úrovni sa považuje za zmes prechodu a zmeny. Obsahuje rozmarín, kôru z tangerinky, geránium, cilantro (list koriandra) a jalovec. Dokonale prečistí hrubé črevo od nadbytočného odpadu a je skvelou podporou pri učení sa púšťať,  staré nechať ísť a zamerať sa na nové. 

Princípy TCM nás učia ako žiť v harmónii v aktuálnych podmienkach, poznať samého seba po fyzickej i mentálnej stránke, takisto poznať zákonitosti prírody a robiť rozhodnutia podporujúce naše zdravie.

Jeseň takisto praje zlepšeniu organizácie, nastavovaniu a ochrane svojich hraníc vo vzťahoch s inými ľuďmi. Jeseň nás volá hlbšie do seba a preto nie je ničím nezvyčajné ak máte chuť, zostať cez víkend doma s knihou osamote, namiesto zaužívaných aktivít alebo stretnutí.

Ak cítite, že si potrebujete v tieto dni viac pospať či oddýchnuť, nemáte chuť sa socializovať, ale naopak ísť do ústrania a samoty alebo máte chuť ukončovať veci vo svojom živote a nové začínať, počúvajte svoje vnútro a urobte čo cítite. Jeseň je obdobie ideálne na prehlbovanie vzťahu so sebou samým, dávaní si sebalásky a pozornosti. Takže smelo do toho!

Hrubé črevo

Potraviny a koreniny, ktoré sa odporúčajú konzumovať na jeseň: 

  • Mierne štipľavé a kyslé potraviny, ktoré zahrievajú, ideálne konzumovať sezónne potraviny,
  • vynechajte ochladzujúce jedlá ako napr. šaláty zo surovej zeleniny, smoothies...,
  • zaraďte do svojho jedálnička: zázvor, cesnak, cibuľu, (kyslú) kapustu, hrušky, brokolicu, špargľu, slivky, hrozno, jablká, citróny a grepy, tekvicu, banány, čili, škoricu, kardamón. 

 

Zopár tipov na záver:

⦁ Nechajte svojim emóciam voľný priebeh, nepotláčajte ich, naopak, dovoľte si ich prežiť naplno, uvedomte si, že tam sú a buďte s nimi, akoby to boli vaši kamaráti. Otáčať sa im chrbtom, alebo ich potláčať, situáciu ešte zhorší. Zostanú len tak dlho, pokiaľ vás nenaučia čo majú a vy budete schopný ich pustiť a pohnúť sa ďalej,

podporte svoju imunitu cvičením a stravou - varte si tekvicové polievky, koreňovú zeleninu, zázvorový čaj,

⦁ prechádzajte sa a dýchajte v prírode,

⦁ jeseň je ideálna na detoxikáciu hrubého čreva – zvoľte spôsob vhodný pre vás, poraďte sa s odborníkom,

upratujte – vytrieďte šatník, zásuvky pracovného stola, domácnosť, nechajte odísť nefungujúce alebo neprospešné vzťahy, návyky, pracovné aktivity,

nechajte odísť negativitu – mnohokrát sú negatívne veci mimo dosah našej kontroly, dokážeme však zmeniť svoj postoj, prestať sa trápiť pre to, čo zmeniť nedokážeme a pustiť to, čo pri nás nechce byť,

⦁ vpustite do života nové – vy sami už budete vedieť, po čom vaše srdce túži.

 

Nižšie nájdete sekvenciu na podporu pľúc a hrubého čreva: 

Či už pri fyzických prejavoch oslabenia – nádcha, problémy s dýchacim alebo tráviacim ústrejenstvom alebo emočných – nekontrolovaný plač, smútok, jesenná depresia ap. Možností pozícii je samozrejme oveľa viac, toto je jeden z nápadov.

Pozícia hrdinu

Rotácia v sede za pomoci opaska 

Pozícia roztápajúceho sa srdca
(pod hrudník je možné podložiť deku, valec alebo vankúš)

Prekríženie rúk s tvárou dole
(pozíciu je možné urobiť aj bez pomôcok)

Pozícia otvárajúca hrudník a rameno

Sedlo

Pozícia ryby s podporou hlavy

Nakoniec Savasana bez pomôcok

 

Zacvičte si so mnou

 

Text: Eva Mamrillová, Joga Zdravo

 

 

 


Kontakt

Námestie slobody 13, Bratislava
+421 944 100 680
info@jogazdravo.sk
www.jogazdravo.sk
VGD Slovakia BBH OC Račan Feim - obchod zo svietidlami Multi Sport