+421 948 303 353 info@jogazdravo.sk Prihlásenie
EN

Po dlhých a horúcich dňoch, festivaloch, dovolenkách, aktivitách vonku a rôznych ďalších pôžitkoch, ktoré leto so sebou prináša, tu máme jeseň. Krásne farebnú, ale aj chladnejšiu a veternejšiu. S opadajúcimi listami, opadá aj bezstarostnosť dlhých, slnečných dní a príroda i ľudia sa preklápajú do energie spomalenia a púšťania. 

S púšťaním starého, prichádza i potreba zaplniť prázdne miesta novým. Tam, kde sa niečo končí, nové sa zas začína. Preto je jeseň pre mnohých z nás i začiatkom nových projektov, vzdelávania sa a pracovných výziev, na ktoré v lete nebol čas alebo energia.

Podľa tradičnej čínskej medicíny (TCM) sa jeseň nesie v znamení elementu KOV, orgány, ktoré sú najviac aktívne sú jinové pľúcajangové hrubé črevo.

Princípom týchto párových orgánov je práve prijímanie nového (nádych pľúcami) a púšťanie nadbytočného a nepotrebného z nášho tela (eliminácia odpadu z tela cez hrubé črevo). Každý orgán v tele má takisto svoju nosnú emóciu, ktorá ovplyvňuje tok energie Čchi v danom orgáne. V prípade pľúc je to smútok a žiaľ. Takže áno, jesenná depka nie je mýtus!

Meridián pľúc

Párovým orgánom pľúc (jin) je hrubé črevo (jang), spoločne pracujú na udržaní rovnováhy v tele. Mohokrát ľudia s problémami vylučovania, napr. chronická zápcha, sú práve tí, ktorí neradi púšťajú to, čo patrí minulosti alebo im to už viac neslúži k dobru – či už je to práca, vzťahy, (zlo)zvyky či rôzne nastavenia.

Rovnako ako emócie ovplyvňujú orgány v tele, deje sa to i naopak. Aj vaše momentálne emočné stavy, na ktoré nemáte zjavný dôvod, môžu byť len odrazom stavu vašich vnútorných orgánov. Je potešujúce vedieť, že niekedy k zlepšeniu nálady pomôže tak jednoduchá prechádzka, hlboké nadýchnutie sa čerstvého vzduchu alebo dobré vyprázdnenie sa.

A práve pri emóciach spomeniem aj skvelú podporu, ktorú si môžeme dopriať v podobe aromaterapie - esenciálnych olejov, ktoré pôsobia na nás fyzicky i emocionálne. Tí, ktorí u nás cvičia, vedia, že na ne nedáme dopustiť na žiadnej hodine. Aromaterapia prináša jemnú, ale za to účinnú a silnú podporu čistých silíc z rastlín. Oleje značky Doterra, s ktorými pracujeme v našom centre, majú vo svojom repertoári niekoľko veľmi priaznivo pôsobiacich olejov aj zmesí, spomeniem aspoň niektoré. Breathe, zmes na dýchanie, spája účinky mäty priepornej, eukalyptu, citróna, bobkového listu, čajovníka a ravensary a pomôže s ťažkosťami spojenými s dýchacími cestami, čím nás dokáže uvoľniť i nabudiť. Keď sa dobre dýcha, hneď je viac energie. Z emočného hľadiska ide o skvelú podporu počas prežívania emócií ako je smútok, bolesť či pocitoch nedostatku lásky. Učí nás ako prijímať a púšťať s lahkosťou. 

O hrubé črevo sa zas postará zmes Zendocrine - detoxikačná zmes - na emočnej úrovni sa považuje za zmes prechodu a zmeny. Obsahuje rozmarín, kôru z tangerinky, geránium, cilantro (list koriandra) a jalovec. Dokonale prečistí hrubé črevo od nadbytočného odpadu a je skvelou podporou pri učení sa púšťať,  staré nechať ísť a zamerať sa na nové. 

Princípy TCM nás učia ako žiť v harmónii v aktuálnych podmienkach, poznať samého seba po fyzickej i mentálnej stránke, takisto poznať zákonitosti prírody a robiť rozhodnutia podporujúce naše zdravie.

Jeseň takisto praje zlepšeniu organizácie, nastavovaniu a ochrane svojich hraníc vo vzťahoch s inými ľuďmi. Jeseň nás volá hlbšie do seba a preto nie je ničím nezvyčajné ak máte chuť, zostať cez víkend doma s knihou osamote, namiesto zaužívaných aktivít alebo stretnutí.

Ak cítite, že si potrebujete v tieto dni viac pospať či oddýchnuť, nemáte chuť sa socializovať, ale naopak ísť do ústrania a samoty alebo máte chuť ukončovať veci vo svojom živote a nové začínať, počúvajte svoje vnútro a urobte čo cítite. Jeseň je obdobie ideálne na prehlbovanie vzťahu so sebou samým, dávaní si sebalásky a pozornosti. Takže smelo do toho!

Hrubé črevo

Potraviny a koreniny, ktoré sa odporúčajú konzumovať na jeseň: 

  • Mierne štipľavé a kyslé potraviny, ktoré zahrievajú, ideálne konzumovať sezónne potraviny,
  • vynechajte ochladzujúce jedlá ako napr. šaláty zo surovej zeleniny, smoothies...,
  • zaraďte do svojho jedálnička: zázvor, cesnak, cibuľu, (kyslú) kapustu, hrušky, brokolicu, špargľu, slivky, hrozno, jablká, citróny a grepy, tekvicu, banány, čili, škoricu, kardamón. 

 

Zopár tipov na záver:

⦁ Nechajte svojim emóciam voľný priebeh, nepotláčajte ich, naopak, dovoľte si ich prežiť naplno, uvedomte si, že tam sú a buďte s nimi, akoby to boli vaši kamaráti. Otáčať sa im chrbtom, alebo ich potláčať, situáciu ešte zhorší. Zostanú len tak dlho, pokiaľ vás nenaučia čo majú a vy budete schopný ich pustiť a pohnúť sa ďalej,

podporte svoju imunitu cvičením a stravou - varte si tekvicové polievky, koreňovú zeleninu, zázvorový čaj,

⦁ prechádzajte sa a dýchajte v prírode,

⦁ jeseň je ideálna na detoxikáciu hrubého čreva – zvoľte spôsob vhodný pre vás, poraďte sa s odborníkom,

upratujte – vytrieďte šatník, zásuvky pracovného stola, domácnosť, nechajte odísť nefungujúce alebo neprospešné vzťahy, návyky, pracovné aktivity,

nechajte odísť negativitu – mnohokrát sú negatívne veci mimo dosah našej kontroly, dokážeme však zmeniť svoj postoj, prestať sa trápiť pre to, čo zmeniť nedokážeme a pustiť to, čo pri nás nechce byť,

⦁ vpustite do života nové – vy sami už budete vedieť, po čom vaše srdce túži.

 

Nižšie nájdete sekvenciu na podporu pľúc a hrubého čreva: 

Či už pri fyzických prejavoch oslabenia – nádcha, problémy s dýchacim alebo tráviacim ústrejenstvom alebo emočných – nekontrolovaný plač, smútok, jesenná depresia ap. Možností pozícii je samozrejme oveľa viac, toto je jeden z nápadov.

Pozícia hrdinu

Rotácia v sede za pomoci opaska


Pozícia roztápajúceho sa srdca
(pod hrudník je možné podložiť deku, valec alebo vankúš)

Prekríženie rúk tvárou dole
(pozíciu je možné urobiť aj bez pomôcok)

Pozícia otvárajúca hrudník a rameno

Sedlo

Na koniec relaxácia - Šavásana

 

Zacvičte si so mnou

 

Text: Eva Mamrillová, Joga Zdravo

 

 

 


Naše novinky na dosah

Prihláste sa k odberu našich noviniek o výnimočných akciách v JOGA ZDRAVO.
Prihlásením k odberu súhlasím so spracovaním mojich osobných údajov.

Zadajte správnu emailovú adresu

Námestie slobody 13, Bratislava info@jogazdravo.sk +421 948 303 353