– 04.04.2020 – 4,5 minúty čítania

Veľmi dlho som premýšľala, ako jednoducho reprodukovať tému, ktorá je tak komplikovaná na pochopenie. Čo je JOGA? Čo mi Joga prináša? Prečo sa jej venujem? Pokúsim sa na tieto otázky zodpovedať čo najjednoduchšie ako viem.

Čo okrem fyzickej – ásanovej praxe mi joga ponúka?

Joga – je prastará filozofia, ktorá pre nás môže byť (a pre mňa určite je)ť cestou, ako spoznať samého seba. Dlhou cestou sebapoznávania. Pred viac ako 2000 rokmi Patandžali – kodifikátor jogy, spracoval prvý ucelený písomný materiál o joge pod názvom Jogasútry. Jogasútry sa považujú za základný text jogovej filozofie. Je to dielo, ktoré hovorí o učení, že duchovný základ každej bytosti (átman), je totožný s duchovným základom všetkých bytostí (paramátman). V preklade a zjednodušene v mojom ponímaní – moje vedomie (moja podstata, duša) je zároveň vedomím univerzálnym, kozmickým (ja a boh sme jedno). Cieľom jogy je teda pomôcť nám dostať sa k odpovedi na otázku „Kto som“? K poznaniu svojej skutočnej podstaty, svojej totožnosti s univerzálnym vedomím (s bohom...). Toto poznanie vedie k absolútnemu šťastiu, harmónii a blaženosti... A samotná cesta jogy nám pomáha žiť kvalitnejší, láskavejší, zmysluplnejší život. Pattabhi Jois – majster Aštanga jogy hovorí, že jogové metódy, ktoré nie sú praktizované v súlade s ich vnútorným zámerom (ak je fyzická časť jogy oddelená od filozofie), môže v srdci prebúdzať šesť vnútorných nepriateľov, za ktorých sa považuje žiadostivosť, hnev, chtíč, sebaklam, pýcha a nenávisť. Tiež nie je správne venovať sa filozofii jogy bez toho, aby sme mali fyzickú prax jogy.

Hmm.Stále dosť komplikované? Čo nám teda joga ako cesta k sebapoznaniu ponúka? Na hodinách jogy sa snažím vždy aplikovať všetky jogové princípy tak, aby bola zachovaná filozofia zahŕňajúca nielen fyzickú prax, ale aj ďalšie stupne jogy. Ktoré to sú? Poďme si ich predstaviť.

Joga ako filozofia (aštanga joga – aštó znamená v sanskrite osem), je súborom 8-ich stupňov, vedúcich k cieľu – k POZNANIU svojej podstaty.

  1. Stupeň – Jama – odporúčania k tomu, ako sa správať k okolitému svetu
  2. Stupeň – Nijama – ako sa správať k sebe, vlastná sebadisciplína, sebavýchova
  3. Stupeň - Ásana – fyzické cvičenie, jogové pozície
  4. Stupeň - Pránájáma – dychové cvičenia
  5. Stupeň - Pratjahára – odtiahnutie mysle od rušivých vonkajších vplyvom na zmysly do vnútra
  6. Stupeň - Dhárana – cvičenie koncentrácie, sústredenosti
  7. Stupeň - Dhjána – meditácia, prehĺbenie sústredenosti
  8. Stupeň - Samádhi – stav číreho vedomia, kontemplácia, poznanie svojej podstaty

Prvý stupeň (jama) predstavuje súbor etických pravidiel, ktoré zabezpečia, aby jogín (človek praktizujúci jogu) žil v harmónii so svojím okolím. Týchto pravidiel je 5 a prikazujú (motivujú) neubližovať, hovoriť pravdu, nekradnúť, nepoddávať sa vášni zmyslov a netúžiť po cudzom majetku.

Druhý stupeň nás učí uplatňovať určité zásady, vďaka ktorým udržíme svoje telo a myseľ v čistote. Tých zásad je tiež päť a je to čistota tela a duše, vnútorná spokojnosť, sebadisciplína-zanietenie, štúdium-samovzdelávanie a prijatie existencie vyššieho princípu.

Mnohí z vás chodievajú na naše hodiny jogy s úmyslom a motiváciou dobre si zacvičiť, prípadne zrelaxovať, uvoľniť sa, ponaťahovať si telo - svaly, či vypnúť hlavu. A je to úplne v poriadku. Všetko TO, totiž joga ponúka. Len som vám chcela priblížiť, že to nie je ani zďaleka všetko! Možno si ani neuvedomujete, že na joge pracujeme so svojou koncentráciou, s približovaním sa k meditácii, tiež zapájame princípy Jama a Nijama (uvedené vyššie), že pracujeme aj s Pránájámou – dychovými technikami (o ktorej si povieme viac v ďalšom článku).

Fyzická jogová prax, cvičenie asán a to, čo spoločne na hodinách jogy praktizujeme, je veľmi úzko spojené s hlbokou jogovou filozofiou. Sú to dva neoddeliteľné celky, ktoré sa vedome či nevedome spájajú, dopĺňajú a formujú z nás kvalitnejších ľudí.

Joga je cesta, po ktorej kráčam ja. Vybrala som si ju, pretože mi dáva možnosť spoznávať samú seba. Svoje skryté stránky, svoj potenciál, pomáha mi nachádzať v sebe bezpečné miesto, vnútornú silu, miesto, kde sa môžem vždy vrátiť, kde som vždy v bezpečí. Je to ako návrat domov. Každá návšteva domova je pre mňa pohladením duše. Som vďačná za možnosť sprevádzať aj Vás, na Vašej Ceste Domov.

 

S láskou Juliana

Toto všetko a ešte viac budete mať možnoť dozvedieť sa na OnLine workshope s Julkou Geržovou už 3.4. o 19:30.

Ako na to?

1. Najprv si zakúp OnLine workshop 

2. Prihlás sa na konkrétny workshop cez náš Rozvrh

Prihlásiť sa na Workshop s Julkou