– 08.08.2016 – 3 minúty čítania

Vznik ajurvédy sa datuje niekoľko tisíc rokov dozadu v Indii. Ajur je sanskritské slovo označujúce životvéda je veda. Autorstvo učenia ajurvédy, vedy o živote, sa pripisuje skupine niekoľkých osvietených mudrcov rišiov, ktorí prenikli do tajov prírodných a vesmírnych zákonov vo stavoch hlbokej meditácie, nie racionálnou mysľou ale v priamom dotyku s realitou. Je pochopiteľné, ak sa modernému človeku niečo také zdá nepredstaviteľné. Je však dôležité si uvedomiť, že učenie ajurvédy zachádza za hranice našej racionálnej mysle.

Pre pochopenie princípov ajurvédy je okrem ľavej mozgovej hemisféry (racio) potrebné zapojiť i pravú hemisféru (intuícia). Áno, ajurvéda je azda jediným medicínskym systémom na svete, ktorý spája exaktnosť vedy s intuíciou vlastnou pre umenie. Mimochodom, ďalší z možných prekladov ajurvédy je aj „umenie života“. Je to preto, že v dobe kedy vznikala, veda obsahovala i umelecko-intuitívny aspekt a umenie bolo naopak veľmi exaktné. Inými slovami, veda a umenie sa navzájom dopĺňali.

Je „Veda o živote“ stále aktuálna?

Odpoveďou je jednoznačné áno. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že jej učenie nikdy nebolo viac potrebné ako dnes. Ajurvéda je založená na princípoch vesmíru, ktoré sú stále a všade rovnaké. Základňou ajurvédy je učenie o piatich prvkoch (voda, zem, vzduch, oheň a éter), ktoré sa nachádzajú všade okolo nás, vrátane nás samých. Možno sa pýtate ako je možné, že je na svete toľko rôznych organizmov, keď je všetko len z týchto piatich prvkov. Je to preto, že každý prvok prináša do každého živého či neživého organizmu charakteristické vlastnosti, ktoré sa prejavujú inak v závislosti od zastúpenia daného prvku. Pre lepšiu predstavu uvedieme len zopár príkladov:

Voda – chlad, pomalosť, tekutosť, spája, nosič informácií, vlhkosť

Zem – ťažoba, nehybnosť, pokoj, pevnosť a tvrdosť

Oheň – teplo, tvar, farba, premena, svetlo (lesk)

Vzduch – pohyb, suchosť, chlad, ľahkosť, rýchlosť

Éter – priestor, neviditeľný, ľahký, je všade a z neho pochádzajú všetky ostatné prvky

 

Následne sa všetky tieto vlastnosti prvkov spájajú do nekonečných kombinácií.

 

Ajurvéda zasahuje do každej sféry nášho života a jej cieľom je pochopiť seba samého i svet okolo nás, jeho zákonitosti a následne uplatniť svoje pozorovania do praktického života. Udržiava naše telo a myseľ v ich prirodzenom, zdravom stave a ak už vznikla choroba, či disharmónia, tento stav prinavráti. Ajurvéda pomocou procedúr, stravy a liekov nielenže odstráni symptómy choroby, ale učí nás tiež ako si tento stav udržať natrvalo. Všetky procedúry okrem svojich účinkov na fyzické telo pôsobia aj na stav mysle.

Dôležité je pochopiť, že ajurvéda, v dnešnej dobe prezentovaná ako systém procedúr či stravy, je predovšetkým celostný prístup k životu. Človek – pacient je pre ajurvédskeho lekára rovnocenný partner, ktorý sám musí vyliečenie chcieť a prispieť k nemu zmenou vo svojom živote a myslení.

Pre koho je ajurvéda určená?

Pre každého kto hľadá prirodzenosť a návrat k sebe samému.

Pre každého kto si chce zdravie udržať alebo prinavrátiť čo najprirodzenejším spôsobom.

Pre všetkých, ktorí si prajú harmóniu duše, tela a mysle.

 

Text: Eva Mamrillová

(zdroj: Ajurveda, Tradiční indická medicína, Zora Doval, 1997)